Jak připravit topeniště na topnou sezónu ?

Rozsáhlejší údržbu topenišť je rozhodně vhodné provádět po skončení sezóny. Pokud jste to z jakéhokoliv důvodu odložili, nic se neděje. Doženete to před jejím začátkem. Hlavně je důležité vědět, že každé topeniště bude vyžadovat něco jiného.

Zásady společné pro každé topeniště

V zásadě platí, že pokud máte jakékoliv topení s prosklenými dvířky, je zapotřebí čistit sklo častěji. Jakmile se vytvoří silná vrstva, nejen že kazí romantický vzhled planoucího ohně, ale jde velmi pracně sklo vyčistit.

V zásadě platí, že pokud máte jakékoliv topení s prosklenými dvířky, je zapotřebí čistit sklo častěji. Jakmile se vytvoří silná vrstva, nejen že kazí romantický vzhled planoucího ohně, ale jde velmi pracně sklo vyčistit. I v tomto případě ale platí – čím kvalitnější a sušší dřevo, tím snazší údržbaV některých záležitostech se ale naopak přílišná horlivost nevyplácí.

DŮLEŽITÉ – základem je KVALITNÍ KOMÍN. Pokud se zanedbá údržba, může dojít ke dvěma fatálním situacím.

Těsnící šňůry

Důležitým aspektem, který nelze opomíjet, je důkladná kontrola těsnících provazců (šňůr) po obvodu rámu dvířek, popřípadě jejich skla, neboť mají tendenci ztrácet pružnost a přilnutí k rámu topeniště. Pokud dvířka špatně těsní, nastává rychlé spalování dřeva a dochází k vyšší spotřebě a nedokonalého využití jeho energie nebo zakuřování krbového skla. Kontrola se doporučuje provést vždy před zahájením topné sezóny. Výměna by se měla provádět každých 3-5 letech dle provozu v topné sezóně. Těsnící šňůry se prodávají v různých průměrech a nebo ploché samolepící.

Těsnící provazce do krbu

Šamotová vyzdívka

Po vymetení popela z topeniště by se měla důkladně překontrolovat šamotová vyzdívka na dně a bocích topeniště. Její porušení by mohlo mít za následek tepelné namáhání pláště krbu či kamen a jeho následnou destrukci. Ne u každého topeniště najdeme šamotovou vyzdívku, V dnešní době se rovněž využívá tzv. Vermikulit, který má vyšší odolnosti vůči vysokým teplotám, ale jeho nevýhodou je, že neakumuluje teplo a disponuje vysokou křehkostí.

Líbil se Vám tento článek ? Podělte se svým kamarádům kliknutím na odkaz níže.