Teplovzdušné krby

home, decorate, interior design-7550625.jpg

Jak název napovídá, teplovzdušné krby jsou dimenzovány pro ohřev chladného vzduchu. Nejčastěji je najdeme u starších staveb, u moderních rodinných domů s nízkou energetickou náročností se nahrazují především akumulačními krby. 

Princip funkčnosti teplozdušného krbu

Princip ohřevu vzduchu spočívá v nasátí chladného vzduchu spodní krbovou mřížkou, kde je následně ohříván pomocí proudění (konvekce) kolem krbové vložky a komínové roury. Horní krbovou mřížkou poté vychází ohřátý vzduch do místnosti. Po určitém časovém intervalu, během kterého ohřátý vzduch předá veškerou tepelnou energii okolním stěnám, začíná klesat směrem k podlaze. To proto, že chladný vzduch má vyšší hustotu. Celý cyklus se poté opakuje.

Výhody TEPLOZDUŠNÉHO KRBU

Krbová kamna

Na co si dát pozor při realizaci

Tímto typem krbu je možné vytápět okolní místnosti či dokonce podlahu pomocí teplovzdušných rozvodů.
Při realizaci teplovzdušných krbů nemusíme řešit akumulační materiály, ale pouze druh materiálu, který je pro tento typ vytápění vhodný. Například je přísně zakázáno použít jako stavební materiál YTONG, neboť při zahřátí dochází k uvolňování karcinogenu a po delším tepleném působení dochází k vydrolování.

POZOR na prašnost

Je však nutné zmínit i negativa spojená s tímto druhem vytápění. Jedním z nich je zvýšená prašnost, která vzniká při nasávání spodní krbovou mřížkou, pozvolném připalování na krbové vložce a následném proudění horním otvorem do místnosti. 

Další nevýhodou může být, že od pasu nahoru jsme vystaveni příjemné teplotě, zatímco spodní část těla je v o několik stupňů nižším teplotním pásmu. Pokud máme zřízené i tepelné rozvody do okolních místností, je zde riziko zvýšeného hluku či zápachu (např. z vaření či cigaretového kouře) z centrální místnosti.

Závěr

V tomto článku jsme si blíže popsali vlastnosti teplovzdušních krbů i na co si při jejich realizaci dat pozor.  V případě, že máte jakékoliv nezodpovězené dotazy, nebo máte zájem o teplovzdušní krb, kontaktujte nás Hřející krby Vám s výběrem rádi poradí.