KACHLOVÁ KAMNA

Oheň patří k vývoji lidstva po staletí. Doprovázel člověka na každém kroku, ať už díky jeho světelné energii či schopnosti vytápění.

Po objevení elektrického proudu a možnosti vytápět jím bylo ohniště odsunuto stranou jako něco špinavého. 

V dnešní době jsou kachlová kamna velice oblíbeným zdrojem vytápění. Řemeslo kamnáře vzkvétá a lidé se opět vracejí k dřívějším tradicím. Pojďme se podívat na několik výhod i nevýhod kachlových kamen.

Výhody

Hlavními důvody pro výběr tohoto druhu vytápění jsou:

Kachlová kamna a sporáky

nevýhody

Sice mají kachlová kamna mnoho výhod mají i nevýhody, které jsou:

Kachlová kamna

rozdělení kachlových kamen

Kachlová kamna jsou nejčastěji bezroštová a popel je nutné vymetat jen zřídka. Mohou být dle provedení jednoplášťová nebo dvouplášťová. Vnitřní konstrukce dvouplášťového topidla se skládá ze šamotů či jiného akumulačního materiálu, tahů a ohniště. Vnější konstrukce je postavena z kachloví, které je různorodých tvarů a glazury (barvy), méně často jsou konstrukce omítány kamnářskými materiály. Dnešní moderní doba využívá místo ohniště krbové vložky, které mohou být i teplovodní. Záleží jen na majiteli.

Kachlová kamna dělíme podle jejich konstrukce do tří základních kategorií, na kterých zavisí i jejich parametry. Představme si je blíže.

Lehká kachlová kamna

Jejich účelem je velmi rychlé ohřátí kamen a vyhřátí místnosti. Jsou vhodná do obydlí, které jsou používána spíše k rekreačním účelům a nevyžadují časté vytápění. Osazena mohou být litinovou vložkou, spaliny odcházejí do komína přes přesně dimenzovaný labyrint tahů, a teplo spalin (kouře) se vstřebává do šamotové vyzdívky, kde akumulují tepelnou energii a předávají ji do místnosti po dobu několika hodin.

Středně těžká kachlová kamna

Tento typ kamen nabízí alternativní zdroj tepla pro přechodná roční období jaro či podzim, kdy by nebylo ekonomicky výhodné roztápění kotle. Akumulace středně těžkých kamen se pohybuje okolo 10–15 hodin, ale uvolňování nashromážděného tepla ze šamotových vyzdívek trvá déle.

Těžká kachlová kamna

U těžkých kachlových kamen je tepelná energie předávána sáláním přes kachloví. Těžká kachlová kamna se zatápějí 2x za den na plný výkon po dobu cca dvou hodin a topidlo se nám dokáže plně odvděčit svou naakumulovanou energií, kterou vydává 24 i více hodin. Tento typ kachlových kamen by měl být postavena ve středu místnosti (není podmínkou) tak, aby se prohřál okolní vzduch a byl rozmístěn i do okolních místností. V dnešní době je na trhu vysoký výběr designových a technologických výrobků kachloví a glazury, stavebních materiálů, krbových vložek, litinových dvířek aj.

Kachlový sporák s pečící troubou

Závěr

V tomto článku jsme si blíže popsali vlastnosti kachlových kamen a jejich rozdělení podle jejich konstrukce. V případě, že máte jakékoliv nezodpovězené dotazy, nebo máte zájem o postavení kachlových kamen, kontaktujte nás Hřející krby Vám s výběrem rádi poradí.

kachlová kamna
a sporáky

Kachlová kamna a sporáky navrhneme a postavíme zákazníkům po celé České republice  - až jste majitel nemovitosti, stavební firma, projektant ..kontaktujte nás - vyjdeme Vám vstříc.

Kachlová kamna a sporáky
Kachlová kamna

Kachlová kamna

Kachlová kamna jsou dnes velmi oblíbeným doplňkem interiéru a stál více se stávají i hlavním zdrojem vytápění. Největší předností je vysoká účinnost, která se pohybuje okolo 80%, dále pak sálavé příijemné teplo, které je velmi prospěšné lidskému zdraví. 

Při stavbě kachlovým kamen využíváme prověřené postupy, kdy nejvíce se používá stavba z kamnářské hlíny – hlavní výhodou je zde možnost  rozebrání a oprava topidla. Mezi další postupy patří stavba ze šamotové malty, zde je práce výrazně rychlejší, nevýhodou je, že kamna nelze zpětně rozebrat bez poškození.

Kachlové sporáky

Kachlový sporák s pečící troubou

Kachlové sporáky jsou velmi oblíbené pro svoji univerzálnost , nejen na chatách a chalupách, ale své místo si najdou i v moderních stavbách, kde sladěné s interiérem mohou být estetickým a funkčním prodloužením kuchyňské linky. Plotna zde slouží k vaření, trouba (nebo i dvě trouby), slouží k přípravě pokrmů pečením. Kachlové sporáky jsou jsou tedy nejen vhodným místem pro opravdové milovníky vaření, ale zároveň jsou i skvělým pomocníkem pro vytápění stavby. Doba akumulace se pohybuje podle teplotní ztráty místnosti až pět hodin.

Nevíte , zda jsou kachlová kamna, nebo kachlový sporák pro Vás vhodné.? Obraťte se nás. Rádi s Vámi budeme konzultovat Vaši představu a doporučíme nejvhodnější řešení .

Stavbu kachlových kamen a kachlových sporáků realizujeme na celém území České republiky.
Především pak v regionech Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj, Středočeský kraj, Praha.

Máme zkušenosti

Prohlédněte si vybrané relizace

Logo hřející krby

Odborníci na kachlová kamna, sporáky, interierové krby a obestavby, zahradní krby a udírny.

Provozní doba
Kontaktujte nás
nahoru